16th MM Itálie chlapců do 16 let

Na serveru Itálie, na hřišti Biella Golf Club “Le Betulle” se konalo 16th MM Itálie chlapců do 16 let. Oficiální název turnaje: 16th Reply Italian International Under 16 Championship ‘Teodoro Soldati Trophy’.

Třetí mezinárodní mistrovství

V letošním roce se jednalo o můj již třetí zahraniční mistrovský turnaj. Po Slovak Junior Championship, kde jsem skončil pátý s výsledkem -5 za turnaj (zatím nejlepší skóre v 3-kolovém turnaji) jsem odehrál turnaj Slovenian International Championship. Tady mi sice nevyšlo hlavně první kolo, ale skvělým závěrečným kolem se mi podařilo získat bronzovou medaili a navíc svým výsledkem pomoci týmu ČR ke stejné medaili v kategorii družstev. Na turnaji v Itálii jsem měl jasný cíl. Dát CUT po druhém kole.

Dlouhá cesta

Do Itálie jsem měl odjíždět společně s kamarádem Tomášem Hejdou. Stala se však nemilá věc, když pořadatel turnaje neaktualizoval HCP a i když měl Tomáš v den uzávěrky přihlášek HCP pro přijetí, administrativní chybou se dostal do pozice náhradníka a do Itálie nakonec neodcestoval.
Cesta do Itálie byla dlouhá, po 13 hodinách v autě jsme však byli konečně na místě. Čekal na nás krásný apartmán s obrovskou terasou v malém městečku Roppolo, necelých 20 minut od hřiště.

Vydatné deště

Druhý den jsem se byl podívat na hřiště Biella Golf Club “Le Betulle”. Tento golfový resort je sice krásný, ale zároveň hodně náročný. Jedná se o parkové hřiště s parem 73 a délkou 6 534m, postavený na konci 50. let 20. století. Hřiště navrhl anglický architekt John Morrison.
Program tréninkových kol jsme museli pozměnit díky nepřízni počasí. Vydatné dešťové srážky nás donutili změnit dopolední Tee time na odpoledne, ale díky tomu jsem si tréninkové kolo zahrál společně s Romanem a Ondrou, se kterými jsem nakonec tvořil tým České republiky 2. Jednalo se o „moravský“ tým. Oficiální tréninkové kolo den před turnajem jsem kvůli přívalům deště raději vynechal a pouze trénoval.

Nic nezachránil a nic neproměnil

V den turnaje se naštěstí počasí umoudřilo. Hřiště sice bylo podmáčené, ale v dobré kvalitě. Startoval jsem z jedničky v 9:20 a spoluhráči byli Ondřej Šustek a domácí hráč Matteo Manini.
Do turnaje jsem vstoupil dobře, driver byl přesný, ale na greenech mi to nepadalo. První ztráta přišla po bogey na jamkách čtyři a pět.
Paradoxně první birdie jsem zahrál po vyhozené první ráně až na druhé devítce. Bylo ale dnes jediné, navíc jsem opět slepil dvě bogey i na druhé devítce. Věděl jsem, že výsledek +3 za 76 ran je tak na hranici Cutu a zítra to bude ještě boj. Z dnešního kola jsem měl pocit, že jsem nic nezachránil a nic neproměnil. Lepší hra než výsledek. Ondra dnes zahrál o ránu lépe a italský spoluhráč dohrál kolo za 78 ran.

Komplikace na druhé devítce

Druhý den jsem startoval v předposledním flajtu po druhé hodině z jamky číslo 10. Hned na své druhé jamce jsem se snažil vytvarovat ránu dřevem na green, ale špatně trefená rána skončila ve vodním příkopu. Naštěstí po bogey přišlo ihned birdie a po chvíli další. Ztrátu jsem zaznamenal až na poslední jamce první devítky.
Na druhé devítce mě trošku svázala nervozita. Stejně jako včera mi nevyšly jamky 4 a 5 a bogey jsem dnes zahrál i na dvojce. Rázem jsem byl za dvě kola +6 a v tu dobu už bylo celkem jasné, že budu muset v závěru ránu ubrat. Míček jsem tlačil na birdie na jamkách sedm i osm, ale vždy to těsně nevyšlo.

Pevné nervy na poslední jamce

Poslední možnost představovala 5-parová jamka v závěru. Z odpaliště jsem trefil fairway. Druhou ránu dřevem jsem však mírně zatáhl a skončil u greenu za břízou. Tvarovaný chip do draw něco málo přes metr od jamky a proměněný putt znamenal birdie a výsledek +2 za 75 ran!
A protože hranice cutu byla na +5, splnil jsem cíl a prošel do finálových kol na mém zatím největším turnaji v kariéře! Byl jsem strašně unavený a vyčerpaný, ale zároveň nesmírně šťastný, že jsem to dokázal.
Ondrovi se dnes nedařilo a po chybách v úvodu se mu cutem nepodařilo projít. Stejně tak našemu italskému spoluhráči.

Divoký úvod

A byl tady finálový den. Zajímavostí turnaje je, že se třetí a čtvrté kolo hraje v jeden den. V praxi to znamenalo odehrát 36 jamek.
Včerejší den mě stál hodně sil, které mi dnes chyběly k lepšímu výsledku. Mým spoluhráčem byl německý hráč Ben Rehn a startovali jsme v 8:31 z desítky. U mě to byl celkem divoký úvod – bogey, birdie, bogey a opět birdie. A zase bogey. Až na šesté jamce jsem si připsal první par. Škoda opět pokažené osmnáctky (moje devátá jamka).
Na druhé devítce se mi už nepodařilo kompenzovat chyby birdie putty. Třetí kolo jsem dohrál s výsledkem +5 za 78 ran.

V závěrečném kole došly síly

Vzhledem k tomu, že flajt před námi měl menší „díru“ příprava na čtvrté kolo byla velice malá. Na start jsem šel asi 20 minut po dohrání třetího kola, takže jsem se stačil pouze převléct, párkrát jsem si kousnul do bagety a už jsem stál opět na „týčku“.
V posledním kole mi už opravdu došlo. Nedokázal jsem nic proměnit a přicházely nepochopitelné chyby. Třeba jako 4-putt z foregreenu na čtyřce, ze kterého pramenilo jediné double bogey v turnaji.
Bylo z toho kolo bez birdie za 81 ran (+8).

Pohár národů

Co říct závěrem? Odehrál jsem největší turnaj v kariéře. Vždyť v minulých letech na turnaji hráli Viktor Hovland (mimochodem se stejným počtem ran jako já), Matthew a Alex Fitzpatrick, Thomas Pietres, Matteo Mannassero a mnoho dalších skvělých hráčů. Na hřiště nastoupilo 144 hráčů (z více než 170 žádostí), kteří reprezentovali 19 národů: Itálii, Anglii, Švýcarsko, Českou republiku, Belgii, Irsko, Jižní Afriku, Norsko, Holandsko, Německo, Francii, Japonsko, Polsko, Švédsko, Slovensko, Wales, Rakousko, Dánsko a Skotsko.
Prošel jsem Cutem do finálových kol, což byl můj cíl a skončil na 45 místě. V poháru národů jsme na stupně vítězů nedosáhli, ale těšila nás alespoň výhra nad „českým“ týmem. Společně s Ondrovou a Romanem jsme obsadili 8. místo. Porazili jsme týmy Jižní Afriky, Skotska, Irska, Dánska, Walesu a Belgie.
Pevně věřím, že to byla skvělá zkušenost, která mě posílí na dalších turnajích. A co bylo za odměnu? No přece GARDALAND!

16th MM Itálie chlapců do 16 let ‘Teodoro Soldati Trophy’ – Kompletní výsledková listina